Csótányirtás
Csótányirtás
Mit kell tudni róluk?
Ezek a rovarok talán a legelterjedtebbek a világon. Európában négy fajuk található, amelyek a következőek:
-
német csótány
-
amerikai csótány
-
konyhai csótány
-
barna csíkos csótány
Országunkban leginkább a német-, valamint a konyhai csótánnyal találkozhatunk.
A konyhai csótány:
Az egészségügyi kártevők közül az egyik legtöbbet előforduló Magyarországon. A források alapján arra következtethetünk, hogy Afrikából származik. 21-28 milliméter nagyságú, színe a barnától a feketéig változhat. Nem tud repülni, a csápja olyan hosszú is lehet, mint maga a teste. Leginkább emberi településeken található. Fő tápláléka a szerves hulladék, de nem veti meg a mi számunkra készült élelmiszereket sem. Az éhezést jól tűri, szomjazni azonban csak pár napig képes. Ezért kedveli a nedves, nyirkos helyeket, például a fürdőszobában és a konyhában lévő csaptelepek környékét. Éjszaka élik életüket, ekkor indulnak táplálékszerzésre. Kiváló a hidegtűrő képességük, nem csak az épületekben találhatóak meg hanem találkozhatunk velük olyan helyeken is, mint például csővezeték, szennyvízcsatorna, külső téglafal. Irtásuk során ezeket is szem előtt kell tartani.
Német csótányok:
Ez egy másik gyakori faj országunkban. Találkozhatunk velük vendéglátó egységekben, kórházakban, családi házakban vagy lakótelepi lakásokban is. 12-17 milliméter hosszúak, színük világosbarna és sötétbarna. Azzal a különleges képességgel rendelkeznek, hogy képesek mászni a plafonon is. Előszeretettel tartózkodnak a konyhában és a fürdőszobában, ezek azok a helyiségek, ahol táplálékra és vízre lelnek.
Fontos-e útját állni a csótányok felbukkanásának? Kell-e irtani őket?
A csótányok által közkedveltek a szemetes helyek, akár a szennyvízcsatornák, szeméttárolók valamint a szemétledobók. Az ilyen helyeken talált szemét lesz az élelmük, amit aztán visszaöklendezve megfertőzik az emberek élelmiszereit is. Tevékeny résztvevőivé válnak az olyan kórokozók elterjesztésének, amelyek bélrendszeri- és gyomorbetegséget okoznak. Olyan baktériumokat terjesztenek, amelyek felelősek az ételmérgezésekért, vagy a sebek elfertőzéséért. Sajátos szagukat szinte lehetetlen elviselni. Az általuk megszállt helyiségekben, a levegőben nagy koncentrációban megtalálható a székletük és a kitinvázuk apró darabjai. Bebizonyították, hogy ha az ember közvetlenül kapcsolatba kerül a csótánnyal, az allergiás tüneteket okozhat. e tünetek okozója rendszerint a csótány által kibocsátott váladék és ürülék.
Hol okozhat problémákat a csótány?
A csótányok már hosszú ideje szint részei az emberi életnek, jelenlétükkel nem kis higiéniai gondokat okozva.
-
Magánembereknél:
Legjobban a fürdőszobában és a konyhában szeretnek tartózkodni, az ezekhez hasonló melegebb és nyirkosabb helyiségek a kedvenceik. Megtalálhatók a hűtő és a tűzhely mögött vagy a szemetes környékén. Amikor nagyon elszaporodnak, felbukkanhatnak a további helyiségekben is, ahol résekbe, repedésekbe, falszegletekbe, elektromos szerelvényekben rejtőzködnek.
-
Élelmiszerrel foglakozó egységek, vendéglők, raktárak:
A felbukkanásuk oka itt is a víz, a meleg és a nedvesség. Ahol élelmet tartanak, ott biztosan megjelenik.
-
Irodaépületek:
Leggyakrabban a pincékben bukkannak fel, és megindulnak felfelé.
-
Hotelek:
Szintén a konyha és a fürdőszoba a fő megjelenési helyük. Csalogatják őket az élelmiszerek és a hulladék, valamint a meleg és a pára.
A csótányok irtásának eljárásai:
Tudni kell, hogy a leghatásosabb eljárást a csótányok irtására a kártevőirtó az adott színhelyen fogja kiválasztani. Azt, ami garantálja a leghatásosabb végeredményt. A gélt és a permetezést alkalmazó módok árai nem különböznek, de, ha egyéb eljárást kívánna, akkor az árak változnak. Ezekről a módszerekről érdeklődhet a fenti telefonszámon.
Csótányirtás permetezéssel:
A legelterjedtebb csótányirtási módszer a permetezés, amely során mikrokapszulázottvagy kombinált irtószert alkalmazunk. Az irtószer a tartós hatás érdekében kétféle hatóanyagot tartalmaz . A permetezés során egy tartós méregmezőt alakítunk ki a csótányok közlekedési felületén. Végtagjaikkal összegyűjtik a mérget, majd tisztálkodás során szájszervükkel a szervezetükbe juttatják azt. Kis és közepes fertőzés esetén egy színtelen,szagtalan keveréket juttatunk ki a csótányok közlekedő, feltételezett búvó, tartózkodási helyére. Nagyobb fertőzés esetén egy kiűző hatású irtószerrel kombináljuk.
Gélt alkalmazó módszer:
Ez a legfrissebb eljárás a csótányok irtására. Ha ezt használja, a rovarirtó a gélből kisebb gömböket helyez ki. Mikor a csótányok éjjel megkezdik az élelmük felkutatását, meglelik és megeszik a gélt. A siker érdekében különösen fontos, hogy az egyéb élelmiszereket alaposan zárjuk el, hogy legelőbb a gélt fedezzék fel. A vegyszernek idegméreg tartalma van, amely percek alatt hat, és a rovarok elhullanak. Mikor a csótányok elfogyasztják elpusztult fajtársaikat is, a méreg hatása tovább terjed.
Egyéb eljárások:
Ezek közé tartozik a hidegköd- vagy a füstképzés. Legfontosabb jellemzőjük, hogy elérik azokat a repedéseket, réseket és nyílásokat, amiket a rovarirtó egyébként képtelen lenne.
Tudni kell hogy a felsorolt anyagok nem jelentenek veszélyt melegvérű lényekre. Permetezésnél az irtószer nem hagy maga után foltot és nyomot, sem a falon sem a padlózaton.
Csótányirtás a következő településeken és megyékben: